به طور کلی، ویژگی های شخصیتی جذاب، یعنی این که بتوان راهکارهایی سریع، برای زندگی با کیفیت ارائه کرد. این راهکارهها می تواند تأثیرگذاری در روابط و ماندگاری آن باشد که این راه حل ها بدون در نظر گرفتن رشد طبیعی فرد به وجود می آید، امّا این راهکارها چندان کارآمد به نظر نمی رسد. در زندگی واقعی افرادی که وعده هایی مانند «راه های سریع ثروتمند شدن» یا «ثروتمند شدن بی دردسر» را می دهند، شاید در ابتدا به اندک موفقیت برسند، ولی خیلی زود مشخص می گردد که ایده هایی پوچ و توخالی هستند. بهره گیری از ویژگی های شخصیتی به دلیل ابهام و پیچیدگی هایی که دارند، نمی توانند نتایج خوب و قابل ملاحظه ای به دنبال بیاورند. این کار درست به مانند این است که نقشه دیترویت را در دست داشته باشیم و در شیکاگوبه دنبال جای بگردیم.

امروزه، ما انسان ها به آدم کوکی هایی تبدیل شده ایم که حتی خودمان را هم نمی شناسیم و متوجه نمی شویم که چه کارهایی را انجام می دهیم. فقط چون کارهایی را از ما خواسته اند، خود را موظف می دانیم که هر طور شده آن ها را به انجام برسانیم. امروزه ما شده ایم آدم های پرحرفی که فقط مهمل می گوییم و دیگر خبری از نکات پخته و سخنان سنجیده نیست، جای خنده های بی ریای ما را لبخندهای مصنوعی پر کرده اند. در چنین مواردی می توان به دو نکته اشاره کرد. یک این افراد از نداشتن اعتماد به نفس رنج می برند و دوم اینکه این فرد نیز شبیه خود ماست که در روزی زمین زندگی می کند.

اریک فروم، کسی است که بسیار موشکافانه به اعماق ویژگی های شخصی انسان نظر انداخته است، او می گوید:

«در زندگی برای رشد و تعالی بشر یک راه وجود دارد، این که یک کودک باید بیاموزد که غلت بزند، بنشیند و چهار دست و پا راه برود تا به مرحله ی راه رفتن و دویدن برسد. هر یک از این مراحل در حد خود مهم هستند و نمی توان به خاطر تسریع در عمل یکی از این مراحل را ندیده گرفت یا حذف کرد». این گفته ی فروم در تمام مراحل زندگی انسان صدق می کند. چه این یادگیری، آموختن پیانو باشد و چه برقراری ارتباطی مهم و موثر با دیگران، این سیر و روند طبیعی، پی در پی و در زمان خود باید صورت گیرد. در تمام جوانب زندگی همین قاعده حاکم است.

طراحی شده توسط راینو